Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Apel do radnych w sprawie Palmiarnii

Szanowni Państwo,
Chciałbym, korzystając z wolnej chwili, zaapelować o zmianę decyzji i ponowne przeanalizowanie sprawy wykorzystania "Palmiarnii'.

Remont tego obiektu tworzy szansę. Szansę na to, by w tym mieście stworzyć choć jedną jedyną atrakcję turystyczną z prawdziwego zdarzenia, obiekt do którego możemy zaprowadzić turystów, gości, przyjezdnych. Który może być dumą naszego miasta.

Jak Państwo być może wiedzą, dotychczas Palmiarnia takim obiektem nie była. Była to po prostu restauracja komunalna, prowadzona przez miasto w budynku pełnym tropikalnych roślin. Rośliny te jednak nie były obawiam się, niczym ciekawym. Kolekcja była nader skromna, zajmowała "wolne kąty", rośliny były nieumiejętnie wyeksponowane, wciśnięte pomiędzy restauracyjne stoliki. W porównaniu z jakąkolwiek profesjonalną kolekcją było to po prostu nic wyjątkowego. Atrakcja na miarę może powiatu, bynajmnej nawet nie na regionalną skalę.

Teraz nadarza się szansa, by stworzyć w tym mieście profesjonalną palmiarnię- kolekcję egzotycznych roślin, stanowiącą największą atrakcję turystyczną miasta. W Holenderskim Leiden, mieście wielkości Zielonej Góry, tamtejszy "Hortus Botanicus" był największą atrakcją turystyczną miasta, turystów przyciągano szczególnie tamtejszą kolekcję roślin owadożernych. Tak samo jest w Wałbrzychu (por. galeria zdjęć http://palmiarnia.republika.pl/palmy/galeria.html ) oraz w Libercu.

W naszym mieście niestety brakuje takiej głównej atrakcji turystycznej. Poprawnie i profesjonalnie urządzona palmiarnia- kolekcja egzotycznych roślin, w tym sadzawka z rzadkimi okazami roślin pływających może być największą atrakcją turystyczną miasta. Apeluję o nie zaprzepaszczenie szansy na stworzenie turystycznej atrakcji w tym mieście. Miasto powinno poprosić uznanych ekonomistów o oszacowanie korzysci płynących z posiadania restauracji z kolekcją roślin egzotycznych i porównać je z korzyściami płynącymi z posiadania typowej palmiarnii- atrakcji turystycznej. Należy zapytać, co wg nich jest lepsze- restauracja czy palmiarnia, jak to poprawia atrakcyjność turystyczną miasta, na czym się więcej zarobi- na komunalnej restauracji, czy też na turystyce. Nawet w Polsce większość miast prowadzi typowe palmiarnie a nie restauracje komunalne z egzotyczną roślinnością, ponieważ nietrudno oszacować co przynosi miastom większe korzyści w dziedzinie turystyki.
Fot. Palmiarnia w Libercu


Fot. Wnętrze Zielonogórskiej Palmiarnii

Nie jestem wrogiem pozostawienia funkcji restauracyjnych w budynku, jednak w mojej ocenie funkcje gastronomiczne powinny definitywnie przestać dominować w tym obiekcie. Wg mnie nie do pogodzenia jest profesjonalna kolekcja roślin zwiedzana przez turystów ze stolikami restauracyjnymi pomiędzy nimi. Wypada definitywnie wybrać, jaką rolę ma pełnić ten obiekt. Wzywam zatem do zmiany uprzednio podjętej decyzji. Obawiam się że restauracja komunalna za w sumie ok. 20 mln PLN to luksus na jaki nie stać większości miast nawet w Europie.

Posted by Adam Phoo on 05:17. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Apel do radnych w sprawie Palmiarnii

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć