Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Stutysięczne blokowisko wśród lasów


Zielona Góra, stutysięczne blokowisko wśród lasów, które mieszkańcom Polski w zasadzie z niczym się nie kojarzy. Tutejsze bloki to w większości slumsy wg zachodnioeuropejskich kryteriów. Miasto nie ma niema żadnego przemysłu, jest wymarłe kulturalnie. Wystarczy sobie porównać ilość ludzi w centrum naszego miasta w sobotni wieczór z tłumami wypełniającymi serca innych miast w weekendowe wieczory, by przekonać się jak daleko Zielona Góra wymarła kulturalnie.

Zielona Góra to miasto z którego młodzi ludzie gremialnie emigrują zaraz po zakończeniu okresu edukacji, nie zastanawiając się dwukrotnie nad tą decyzją. Jak pokonać upadek kulturalny i społeczny naszego miasta, jak zatrzymać kapitał ludzki? Jak uciec od widma Stadtschrumpfung- wyludniających się miast, które majaczy już w Guben, odległym o 50 km niemieckim mieście które straciło 1/3 swych mieszkańców w ciągu ostatnich kilkunastu lat?

Nasze miasto musi wreszcie obudzić się z letargu i zacząć konkurować z innymi dużymi ośrodkami zachodniej Polski: Wrocławiem i Poznaniem. Zielona Góra musi stać sie centrum regionalnym dla Zachodniej Polski, o czym wspominał na łamach lokalnej prasy ks. dr Andrzej Draguła. Inaczej, jeśli władze miasta będa dalej oddawać pole walkowerem, rolę centrum tego regionu podzielą między siebie Poznań i Wrocław, a nasze miasto czeka w długofalowej prespektywie jeszcze silniejszy odpływ mieszkańców, szczególnie tych młodych.

Posted by Adam Phoo on 04:47. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Stutysięczne blokowisko wśród lasów

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć