Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- a co on robi?

W Zielonej Górze działa Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak nie zauważyłem by fundusz ten w jakikolwiek sposób współpracował z lokalnymi organizacami pozarządowymi, takimi jak Lubuski Klub Przyrodników ze Świebodzina czy też Inicjatywa Dla Zwierząt z Zielonej Góry. Nie zauważyłem też, by fundusz ten w jakikolwiek sposób wspierał ruch ekologiczny na terenie tego województwa, tudzież inicjował jakiekolwiek publiczne dyskusje. W innych regionach tamtejsze fundusze przeznaczają pieniądze np. na regionalne pisma ekologiczne (choćby 'Kroplę' we Wroclawiu czy 'Eko i My' w Szczecinie). W naszym regionie, poza nikomu nieznanym ekologicznym pisemkiem dla dzieci p. Alfreda Owoca, fundusz ten nie wspiera nikogo. Jesteśmy jedynym regionem w tej części kraju bez regionalnego pisma ekologicznego.

A tematów jest sporo. Upadła kolej na terenie woj. lubuskiego. Fatalnie zorganizowany jest transport zbiorowy. Brak jest ścieżek rowerowych. Powinno się budować przepusty dla zwierząt pod drogami. Nie pisze się o tutejszych siedliskach bocianów i ich problemach. Nie pisze się o możliwościach turystycznego wykorzystania np. jednej z największych w Europie kolonii ptactwa w uściu Warty k. Kostrzyna. Nie pisze się o wegetarianizme, nie ma tu nawet żadnych barów wegetariańskich, choć wegetarian w tym województwie sporo. Niezbyt udał się tutejszy ogród botaniczny, od lat nikt nie remontuje zniszczonego w powodzi arboretum (kolekcji egzotycznych drzew i krzewów) w Nietkowie k. Zielonej Góry. Wycina się nawet świerkowe lasy okalające miasto Zielona Góra. Segregacja i recykling śmieci obejmue jedynie ok. 4-6 % odpadów komunalnych w Ziel. Górze. Etcetera, etcetera.

To nie jest działalność dochodowa. Bez publicznych środków nic takiego nikt nie wyda. Co więcej, fundusz ów przekazuje pieniądze na dość kontrowersyjne, chyba niepotrzebne i nawet szkodliwe zadania, m.in. zabetonowanie i kaskadyzację naturalnego wodospadu przy ul. Szwajcarskiej w Zielonej Górze. Ekologia w tym województwie, obawiam się że nie istnieje, a środowiska te są nawet niezintegrowane.

Posted by Adam Phoo on 03:30. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

1 komentarze for Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej- a co on robi?

  1. Anonymous

    Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć