Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Na tropie minionej świetności. Część I- okoliczne pałace

Okolice Zielonej Góry obfitowały w liczne rezydencje i pałace. Po epoce komunizmu i zrozumianej po polsku demokracji wolnorynkowej z tych potencjalnych turystycznych pereł regionu (i dojnych krów, gdyby ten potencjał zagospodarowano turystycznie) zostały zwyle ruiny. Co więcej, zmiana tej sytuacji wydaje się mało możliwa. O ile w reszcie kraju nieruchomości takie mieszczą restauracje, hotele, ośrodki wypoczynkowe i konferencyjne, tutaj to się nie udało.

Tutejszymi pałacami mało kto się interesuje. Giną i rozpadają się po cichu. Kto wie że w Broniszowie pod Zieloną Górą jest neogotycki zamek? Kto wie że w Brodach k. Lubska znajdują się runy pałacu o wielkości Wersalu? Polacy przybyli na ziemie, których skarbów utrzymać nie umieli. Nie sprzyjała temu rzeczywistośc komunizmu, a wolnorynkowa gospodarka, w której takie pałace są wciąż przydatne jako atrakcje turystyczne i obiekty konferencyjno- hotelarskie, w Polsce przybrała dość groteskową formę kapitalizmu oligarchicznego znaną m.in. z Rosji. Obiekty te, w zasadzie ruiny, dziś można zwiedzać, co też robimy.
Nadzieją dla tych obiektów, i to jedyną, jest znalezienie inwestorów. Różne państwowe instytucje jak dotychczas nawet nie potrafią utrzymać trawnika wokół pałacu, dziś są one otoczone odstraszającymi chwastowiskami. Kicz i najodrynarniejsza tandeta wyziera z każdego zaułka takich "usamorządowionych" czy "państwowych" pałaców. W tym regionie nie znalazłem choć jednego obiektu tak zadbanego, jak liczne rezydencje i pałace jakie zwiedzałem w czasie mych europejskich podróży. A ongiś było tak świetnie...

Pałac w Zaborze wg A.Dunckera


Fot. Pałac w Zaborze dziś, nowowyremontowana przybudówka to efekt bardzo kiepskiego nadzoru konserwatora zabytków.
ze strony Wratislaviae Amici.

Front pałacu, ze strony Wratislaviae Amici.

Pałac w Starym Kisielinie, dziś Archiwum Państwowe, ze strony Wratislaviae Amici.

Fot. Pałac w Przytoku k. Zielonej Góry jest dziś chyba najlepiej utrzymany.
ze strony Wratislaviae Amici.

Rys. Pałac w Bojadłach na litografii z teki Alexandra Dunckera. ze strony Wratislaviae Amici.


Pałac w Bojadłach obecnie, ze strony Wratislaviae Amici


Rys. Pałac w Zatoniu na litografii z teki Alexandra Dunckera.
ze strony Wratislaviae Amici.


Fot. Zatonie pod Zieloną Górą - pałac jakieś 4-5 lat temu


Rys. Pałac w Świdnicy k/ Zielonej Góry na litografii z teki Alexandra Dunckera.
ze strony Wratislaviae Amici.


Rys. Pałac w Buchałowie (Bucheldorf) na litografii z teki Alexandra Dunckera.
ze strony Wratislaviae Amici.Rys. Pałac w Ochli. Dziś (powyżej) i przed wojną (poniżej). ze strony Wratislaviae Amici.Fot. Żagań - Sagan, pałac na litografii Th. Hennicke z teki Alexandra Dunckera. ze strony Wratislaviae Amici.

Fot. Palac w Brodach k. Lubska- ze zbiorów ZBCPałac w Brodach przed wojną, ze strony http://www.claudiuswecke.de/

Ogród i oranżeria przy pałacu przed II wojną, ze strony http://www.claudiuswecke.de/
Ogród przypałacowy przed wojną, wg http://www.claudiuswecke.de/

Fot. Wycieczka do Brodów- ruiny pałacu (seria zdjęć z roku ok. 2003-4)To tyle na temat pałaców.

Posted by Adam Phoo on 06:08. Filed under , , , , , , , , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

3 komentarze for Na tropie minionej świetności. Część I- okoliczne pałace

 1. Wykonałeś kolego tzw. 'kawał' dobrej roboty. Piękna dokumentacja. Piękne są te miejsca - akurat lubuskiego nie znam, ale po obejrzeniu Twojego blogu, wybiorę się przy najbliższej okazji.
  Pozdrawiam serdecznie,

 2. Anonymous

  Hello, nie mowe dobrze po polsku. so I write in english. You are interested in the castlegarden of Brody. I'm too. And I'm searching for people who support the saving this great place. More information you get on http://www.claudiuswecke.de/seminariumpraktyczne.htm and http://www.claudiuswecke.de/parkpflegeseminar.htm.
  And I'm interested in a better quality of the historic photo above my photos. It would be nice if you would send it to me to claudius-wecke@web.de. Best regards Claudius

 3. Szanowny autorze.
  Korzystanie ze zdjęć publikowanych na Wikimedia Commons wiążę się z pewnymi restrykcjami. Mimo że jest to repozytorium wolnych zasobów, grafiki te podlegają pewnym licencją.
  W zależności od typu licencji wymagane jest np. podanie autora tych zdjęć. Jako autor części zdjęć prezentowanych w tym artykule tak jak i w artykułach o Zatoniu i Brodach czuje się urażony. W przypadku niezastosowania się do licencji na jakich udostępniane są te zdjęcia będę zmuszony powiadomić www.bloger.com o naruszeniu praw autorskich.
  Pozdrawiam.
  Tomasz Żuk
  http://www.skarabeusz.priv.pl

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć