Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Odbudować Górę Braniborską z ekskluzywnym parkiem

W roku 2006 zrobiłem akcję na rzecz odbudowy Góry Braniborskiej, ongiś tutejszej atrakcji, lepszej nawet od Palmiarnii. Chciałem, by została odbudowana restauracja na Wzgórzu Braniborskim. Wg mnie, powinien tutaj powstać reprezentacyjny park miejski, tzw. Esplanada, pełen rzeźb i tarasów. Odtworzona winna być tutaj wykwintna restauracja z wieżą widokową, jaka działała od roku 1859 do około lat 60-tych. Swe lata świetności przeżywała w latach 30-tych ubiegłego wieku.

fot. Wieża Braniborska w Zielonej Górze z tarasem restauracyjnym w latach 30-tych XX wieku
wg
http://astro.ia.uz.zgora.pl/~observ/images/wieza/wieza193y.jpg
Miejsce to jest obecnie niewykorzystane, mimo że to właśnie tego typu obiekty w okresie przedwojennym stanowiły ogromną atrakcję maista oraz cel wycieczek. Dziś jest to nieruchomość należąca do Uniwersytetu Zielonogórskiego, mieści się tutaj Centrum Astronomii im J. Keplera. Na dawnej wieży widokowej zamontowano kopułę z teleskopem, wobec czego niemożliwe stało się podziwianie widoku miasta ze szczytu wieży. Dawny taras zabudowano. Zresztą już od jakiegoś czasu niechętnie wpuszczano tam przechodniów.
Chciałem aby miasto przeprowadziło negocjacje z Uniwersytetem. Teleskop pozostałby na swoim miejscu, ale część pomieszczeń na parterze wieży wykorzystana byłaby jako restauracja, choć jest to raczej najgorsze rozwiązanie, z racji tego iż naokoło jest wiele pustych budynków. Ewentualnie, obok wieży istnieje budynek dawnej kawiarni wystawiony na sprzedaż z przeznaczeniem na lokal gastronomiczny, albo też wykorzystanoby istniejące zabudowania dawnego supermarketu nieopodal wieży. Inwestor byłby z sektora prywatnego, zostałby wyłoniony w drodze przetargu.
Fot. Esplanada w Metz

Chciałem także by obok wieży Braniborskiej powstała druga, nieco niższa platforma albo wieża widokowa, dostępna dla wszystkich mieszkańców. To jest unikalne miejsce ze wspaniałym widokiem. Warto, aby mieszkańcy miasta oraz ich goście tutaj przychodzili na spacery. Dlategoteż odrestaurowany byłby zabytkowy park, również podziemne zbiorniki z wodą przykryte byłyby większą warstwą ziemi i stałyby się częścią tego parku. Aby pokonać spore różnice terenu, zbudowane byłyby ozdobne mury oporowe z eleganckimi balustradami. Teren byłby nieco podniesiony w górę, a najwyższy poziom park osiągnąłby u podnóża wieży. Na pewno byłoby tutaj można coś zjeść. Z otoczonego balustradami i tarasami parku pełnego fontann i rzeźb rozciągałby się widok na położone w dole miasto. Tak wyglądają takie miejsca na zachodzie Europy. Dziś zaś wstyd tam pójść. W tym mieście nawet nie ma romantycznych miejsc gdzie można pójśc na randkę. Zostały zniszczone, albo są już niedostępne dla mieszkańców, tak jak Wieża Braniborska.
Fot. Sztych wieży z 1860 roku
Góra Braniborska dziś- przygnębiająca wizja lokalna
30 października 2006 zaprosiłem lokalne media na wizję lokalną i prezentację idei przebudowy Góry Braniborskiej na park oraz odtworzenia tu restauracji oraz punktu widokowego. Dawna Wieża Braniborska jest już dziś niedostępna dla zwiedzajacych odkąd Uniwersytet umieścił tam obserwatorium oraz zabudował kopułę umieszczając tam teleskop.
Proponowałem przebudowę parku, powrót restauracji istniejącej tam od 1859 roku, oraz szereg działań mających na celu przywrócenie tego pięknego miejsca spacerowego mieszkańcom miasta. Wizja lokalna wszystkich zdołowała. Park na szczycie góry okazał się być ruiną, pełną kikutów po dawnych latarniach. Teren jest zachwaszczony, zaniedbany, jest to "ostatnie miejsce gdzie chcielibyście wypoczywać".
Najefektowaniejsza część parku, dawne tarasy, ogródki kawiarniane i restauracyjne, znajdują się na terenie odgrodzonym, na który spacerowicze nie mają wstępu. Przypuszczalnie miasto przekazało go Uniwersytetowi Zielonogórskiemu, który akurat tu, na szczycie góry z pięknym widokiem, chciał wybudować planetarium. Dziś z idei pozostały nici, ale teren jest wciąż własnością Uniwersytetu. Stan dawnych tarasów jest zły- sa one podniszczone, nieatrakcyjne, brzydkie. Całosć wymaga przebudowy.
Powinna tez tu powstać dość wysoka platforma widokowa z panoramą na całą Dolinę Odry. Czegoś takiego nie ma ze wzgórza pod Palmiarnią. Dopiero tutaj, na Górze Braniborskiej, wyraźnie czujemy że mieszkamy w górach. W pobliżu parku, zaraz przy wieży natkąłem się na wystawiony na sprzedaż obiekt po kawiarni lub barze. Nieopodal też znajduje się cały wielki obiekt po byłym supermarkecie. Być może również i on mógłby zostać wykorzystany. W moim zamyśle Adama teren ten byłby ogólnodostępnym parkiem z tarasami widokowymi, z nową, wysoką platformą widokową (to na nią, a nie na zajętą przez uniwersytet i astronomów Wieżę Braniborską, wspinaliby się turyści). Powstałaby tu restauracja lub kawiarnia.

Posted by Adam Phoo on 04:20. Filed under , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Odbudować Górę Braniborską z ekskluzywnym parkiem

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć