Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Apel o ponowne otwarcie opery i teatru muzycznego w Zielonej Górze

Od kilku lat bezustannie przekonuję do odtworzenia w Zielonej Górze tego, co działało przed wojną: czyli opery i teatru muzycznego. Szanowni Państwo, skoro można w Olsztynie, w Płocku, w Rzeszowie...

linki: Rzeszów:
www.e-teatr.pl/pl/artykuly/37944.html
www.e-teatr.pl/pl/artykuly/35624.html

wszędzie tam przebudowano lub trwa ogromna przebudowa tamtejszych teatrów do roli wieloprofilowej- oprócz sztuki teatralnej będzie tam można lub już możnawystawiać opery i spektakle muzyczne, to czemu nie przywrócić pierwotnej roli budynkowi teatru w Zielonej Górze? Przecież to tu działało!W 1931 roku otwarto w Zielonej Górze modernistyczną Halę Miejską projektu Oskara Kaufmanna. Działa tam opera zorganizowana na zasadzie impresariatu, rozpoczęła ona działalność dnia 1 kwietnia 1931 roku od wystawienia opery „Madame Butterfly” w nowo oddanym gmachu Teatru Operowego- Hali Miejskiej. Wystawił ją wrocławski teatr operowy, tytułową partię śpiewała wrocławianka Lydia Pfieffer-Clomb. Opery w Zielonej Górze wystawiały teatry operowe z Berlina, Wrocławia, Drezna etc. Urwało się to po przyjściu Polaków.

Odtwórzmy znów scenę operową. Przebudujmy naszą Halę Miejską (czyli teatr), zróbmy z niego perełkę regionu, tak jak robią to inne miasta tej wielkości. One się rozwijają, my nie! Obudźcie się Państwo, popatrzcie wreszcie że inni poszli dalej w rozwoju, i chcą być konkurencyjni dla większych aglomeracji. Przecież można, i Zielona Góra była atrakcyjna kulturalnie także w przeszłości. Przecież obok, we Frankfurcie nad Odrą czy w Cottbus opery działają na zasadzie impresariatu!

To województwo jest dziś zaściankiem, niemal nic sie w nim nie dzieje, a na pewno już nic bardziej ambitnego. Tutaj wykształceni ludzie o nieco szerszych horyzontach nawet nie mają po co zawitać. Bo niby co im Państwo oferują? Gdzie indziej władze starają się dużo mocniej.

Nie uważam siebie bynajmniej za melomana, starych oper nie znam, słucham raczej ragga/ raggajungle, ale chcę Państwu pokazać kilka najnowszych, najbardziej cenionych arii z współczesnych oper, by pokazać o czym myślę.

Posted by Adam Phoo on 12:29. Filed under , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Apel o ponowne otwarcie opery i teatru muzycznego w Zielonej Górze

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć