Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Zapraszamy do Miasta Przyszłości, może się Państwo skuszą?

Gdy zjedzimy z głównej linii kolejowej, przesiądziemy się na zdezelowany pociąg podmiejski, po wleczeniu się 4 godziny z prędkością 30 km, dojedziemy do tego miasta- końcowej stacji dla pociągów jadących z W.

Ciekawe to miasto. Gdy zapuścimy się w niektóre jego rejony, zobaczymy że są tam same zdezelowane kamienice z obsypującym się tynkiem, mieszkania biedoty. Sąsiadują one z okalającymi centrum osiedlami pełnymi zniszczonych, szarych bloków mających miłą oku aparycję slumsów. Pstrokate balkony, pełne kup chwastniki w miejscach trawników.

W centrum jest inaczej- tutaj miasto za miejskie pieniądze odnowiło fasady kamienic. Dziwne podejście do gospodarki narzuca się już podczas pierwszej przechadzki śródmiejskimi ulicami. Czy w tym mieście nie ma żadnych inwestorów? Czemu kamienic nie sprywatyzowano? Prywatny właściciel odnowiły je by zdobyć najemców. Niestety- tutaj wciąż trwa zakonserwowany miniony ustrój.

Czas płynie nieubłaganie, rzeczy się starzeją, i to też widać na chodnikach i fasadach tego miasta. Miasto, które zasnęło w epoce Balcerowicza. Wkrótce ma też swoje największe wydarzenie kulturalne- lokalną odmianę Dnia Jagody czy też Dni Ogórków. Wówczas choć przez kilka dni znormalnieje. Na normalnie puste ulice wyjdą ludzie, zrobi się tłoczniej, czyli tak jak zwykle jest na poznańskiej czy wrocławskiej starówce.

Miasto ożyje na dni parę, zrobi się też nieco bardziej kulturalnie. Po czym znów ulice opustoszeją, biedni ludzie ze slamsowatych kamienic i blokowisk pochowają się, by opuścić je znów za rok. Na kolejny Tydzień Jagód czy coś takiego.
zdjęcia z fotoforum GW Zielona Góra

Posted by Adam Phoo on 09:05. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

1 komentarze for Zapraszamy do Miasta Przyszłości, może się Państwo skuszą?

  1. zanim zarezerwujesz, sprawdź opinie o hotelach na holidaycheck.pl

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć