Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

W obronie lasów przy źródłach Gęśnika


Kilka dni temu zadzwoniła jedna Pani, przedstawiła się jako działaczka społeczna i prosiła bym włączył się do akcji sąsiadów z os. Szwajcarskiego przeciwko wycince lasów przy źródłach Gęśnika. Miasto planuje przez środek tego terenu puścić drogę, kolejną ulicę zdaje sie planuje w poprzek tego terenu. Plany te snuto od lat w zaciszu miejskich gabinetów, ale dopiero teraz "zaproponowała je fima zewnętrzna". Oczywiście ich zbieżność z ideami tutejszych urzędników nie jest przypadkowa.


Ten teren pomiędzy ul. Szwajcarską a Szosą Kisielińską to miejsce w którym bawiłem się jako dziecko. To jeden z nielicznych przykładów niegospodarczych lasów wokół Zielonej Góry. Swego czasu dr Piotr Reda, dendrolog, napisał krótką charakterystykę tego trenu, wymieniając występujące tu rzadkie gatunki roślin, m.in. łuskiewnik różowy. Już wówczas wystąpiliśmy oficjalnie do miasta domagając się zorganizowania tu zespołu przyrodniczo-parkowego (http://zielonagora.blogspot.com/2008/01/apel-o-zachoanie-od-wycinki.html ). Ktoś to chyba czytał i się "przejął", więc teraz buduje tu dwie drogi.

Jeśli po wschodniej stronie miasta są Wzgórza Piastowskie, to najcenniejszym miejscem po zachodniej stronie miasta jest właśnie Park Poetów i lasy dochodzące do ul. Szwajcarskiej. Jest tutaj stara skocznia, 3 duże stawy i dwa już wyschnięte, góra na której ongiś palono czarownice, oraz matecznik- rodzaj gęstego lasu do którego nawet nie prowadzą ścieżki. To tam są źródełka Gęśnika i jego dopływów. Jest tam grząsko, więc wybiera się tam tylko zwierzyna.

Dopływy Gęśnika jakoś przesączają się z okolic skoczni pod torami, a potem tworzą kolejny bagienny las. Pomiędzy torami a ul. Szwajcarską, na tym wąskim pasie mamy las bukowy oraz dwa lasy świerkowe, niestety ostatnio częściowo wycięte. Tak, wycięto taki naturalny bagienny las świerkowy, w tym miejscu sadząc szkółkę leśną. Tutejsze Lasy Państwowe powinno się za to pozwać to sądu. By to matecznik dla zwierząt- taki gęsty las do którego nie zapuszczają się ludzie, bo jest grząsko i gęsto.

Przez lata spacerowałem tu z psem. Rosną tu wielkie paprocie, jest wciąż wiele ładnych miejsc mimo ostatnich wycinek. Budowa drogi oczywiście zniczczy ten teren, już i tak wschodnia obwodnica miasta odcięła go od reszty lasów, tworząc tu enklawę zwierzyny pod samym bokiem miasta. Nie można chyba być takim wandalem, choć możliwe że nie znam możliwości tutejszych urzędników, których się podobno awansuje w Urzędzie Miejskim tylko za sam staż pracy, a nie za umiejętności i zdolności.

Posted by Adam Phoo on 00:04. Filed under , , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for W obronie lasów przy źródłach Gęśnika

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć