Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Demonstracja w Słubicach na temat transportu transgranicznego

INFORMACJA PRASOWA
Zielona Góra, 28.08.2008

W piątek dnia 29 sierpnia o godzinie 16.30 polscy i niemieccy Zieloni organizują demonstrację na moście granicznym w Słubicach (na przedłużeniu ul. Jedności) aby zaprotestować przeciwko polityce transportowej która powoduje że przez granicę można się przedostać jedynie samochodem. Być może w demonstracji będzie uczestniczyć część z 800 delegatów międzynarodowego zielonego uniwersytetu odbywającego się w tych dniach w Słubicach i Frankfurcie. Organizatorzy liczą na przybycie setek osób.

W Słubicach brak jest komunikacji autobusowej do Frankfurtu nad Odrą, mimo że przed drugą wojną światową mostem przez Odrę przejeżdżał tramwaj. Pasażerowie podróżujący z Berlina do Zielonej Góry i wielu innych miast woj. lubuskiego muszą od lat na pieszo pokonywać dystans z dworca kolejowego we Frankfurcie do oddalonego o 4 km dworca w Słubicach.

Jest to już trzeci protest na moście w tej sprawie. Taka sama sytuacja ma miejsce w Gubinie i Kostrzynie- tam również przed wojną rozdzielone granicą części miast łączyły linie tramwajowe, dziś brak jest nawet linii autobusowych.

Szczególnie w Słubicach nie działa poprawnie transgraniczna komunikacja kolejowa. Połączenie z Rzepina przez Słubice do Frankfurtu nad Odrą obsługuje państwowy monopolista, przewoźnik PKP Przewozy Regionalne spółka z o.o.. Używa w tym celu ważącej 100 ton lokomotywy i dwóch- trzech 30-tonowych wagonów pasażerskich, w sumie skład jest co najmniej 5 razy bardziej energochłonny od autobusu szynowego. Osobowy pociąg –widmo kursuje trzy razy dziennie i przewozi niewielką liczbę pasażerów.

„Gdyby władze województwa, zamiast w podejrzany i niejasny sposób
przekazywać dotacje dla PKP na obsługę takich połączeń przestarzałym i
nierentownym taborem z częstotliwością która nikomu już nie służy, rozpisałyby
przetarg na obsługę tych połączeń, to za takie same koszty dotacji prywatny
przewoźnik mógłby zaoferować połączenia co godzinę lub pół godziny, i uzyskałby
dopuszczenie dla autobusu szynowego po obu stronach granicy.

Przyciągnąłby na tory większy ruch niż zdegenerowany państwowy bankrut
z minionej epoki którego należy się pozbyć dla dobra mieszkańców tego regionu.
Samorząd powinien na każdą z linii regionalnych rozpisywać przetarg zamiast
powierzać je bez przetargu tak zdegenerowanej firmie jak PKP. Przecież w
województwie kujawsko- pomorskim stawki za wykonywanie połączeń kolejowych zbito dzięki przetargom o połowę, z 18 do 12 PLN za pociągokilometr. Także w naszym województwie prywatni przewoźnicy na torach są możliwi- samorząd Brandenburgii rozpisał przetarg na linie z Berlina do Kostrzyna i tam pociągi przez granicę kursują co 60 minut, a nie 3 razy dziennie.

Nasze województwo w dziedzinie konkurencji na kolei po prostu łamie
prawo. Ja tu podejrzewam korupcję, oddawanie zamówień po znajomości dla
znajomych z PKP. Wespół z innymi osobami stanę na moście by uświadomić
podróżującym tamtędy osobom, z jakiego powodu można się poruszać jedynie pieszo,
rowerem lub samochodem osobowym, i że władzom naszego województwa wydaje się że są w porządku, podczas gdy jawnie łamią prawo, oszukując i okradając jego
mieszkańców w takich sprawach jak kolej regionalna. Czym ci ludzie różnią się od
przestępców? Przy nieupolitycznionych sądach byliby skazani za korupcję. Swoimi
antyrynkowymi działaniami niszczą dodatkowo środowisko.”

------------------
Zieloni będą również protestować przeciwko promowaniu przez rządy obu krajów transgranicznych przewozów ciężarowych przez i rozwijaniu infrastruktury transportu drogowego (np. mostu dla cieżarówek w Uradzie) zamiast rozbudowy infrastruktury kolejowej w relacjach transgranicznych, a szczególnie linii Kolei Wschodniej z Berlina do Kostrzyna i dalej przez Gorzów i Krzyż do Rosji, która na niemieckim odcinku jest jednotorowa i ma niewystarczającą przepustowość, a po polskiej stronie ma status linii lokalnej, choć ongiś była najważniejszą magistralą w kierunku wschodnim.

Zapraszamy na demonstrację na rzecz poprawy transportu publicznego, organizowaną przez polskich Zielonych we wraz z niemieckimi Zielonymi w piątek 29.08.2008 w godz. 16.30-16.50 na moście granicznym w Słubicach/ Frankfurcie nad Odrą.

Posted by Adam Phoo on 01:21. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Demonstracja w Słubicach na temat transportu transgranicznego

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć