Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Przystanek Woodstock deprawuje młodzież poprzez tolerowanie zaśmiecania otoczenia


Jestem przerażony organizacją tegorocznego przystanku Woodstock. Uważam że obecnie festiwal ten wręcz deprawuje młodzież, ucząc ich tolerancji dla rozrzucania wokół siebie śmieci i odpadków jedzenia. Nie podoba mi się też oferta muzyczna tego festiwalu- przypomina on niemieckie festiwale pogo, jest bardzo jednogatunkowa.
Fot. Woodstock w 2007 roku wg Picasa WebOdradzać będę moim znajomym wyprawę na taki festiwal. Poznają oni złe nawyki na temat higieny osobistej i stosunku do środowiska naturalnego, którego w moim odczuciu organizatorzy festiwalu nie posiadali za grosz. Wzywam władze województwa do próby rozwiązania problemów tego festiwalu, a w przypadku ich niemożności, do pożegnania się z organizacją owego festiwalu w naszym województwie. Rachunek korzyści z niego i strat uważam bowiem za niekorzystny dla nas jako społeczności, głównie z uwagi na deprawację młodzieży niskimi standardami dbałości o środowisko naturalne i higienę osobistą.

1. Śmieci
Jako rastafarianie co roku przybywaliśmy z przyjaciółmi na ten festiwal by rozdawać ulotki na temat naszego ruchu. Lecz w tym roku zatkało mnie, gdy zobaczyłem ten festiwal. Wszędzie wiatr powiewał śmieci. Po prostu cała ziemia na terenie festiwalu, na kilkunastu kilometrach kwadratowych, była pokryta gnijącymi odpadkami jedzenia, resztki butelek i kubków. Zaśmiecony był każdy metr kwadratowy powierzchni, młodzież dosłownie brodziła w śmietnisku. Wiatr rozwiewał odór znany nam z wizyt na składowiskach śmieci.

Uczestnicy festiwalu śmieci rozrzucali bezpośrednio wokół swoich namiotów. Na moje pytania i dociekania odpowiadali że nikt im nie wydał worków na śmieci, natomiast uczestnicy pokojowego patrolu twierdzili że Jerzy Owsiak zarządza wszystkim zbyt jednoosobowo, nie deleguje odpowiedzialności, jest niemal jak guru. Przez to wg mnie (absolwenta również nauk zarządzania) następuje niewydolność organizacyjna zarządzających festiwalem. Worków na śmieci nie rozmieszczono na polu namiotowym ani wokół scen. Śmieci fermentowały. Ludzie oddawali mocz wokół namiotów- miejsc z przenośnymi toaletami było jednak za mało.

2. Przejścia bezpieczeństwa
Na polach namiotowych nie dbano o wyznaczanie przejść w celach bezpieczeństwa, na szczęście nic złego się nie wydarzyło, ale przejście przez niektóre ulokowane w lesie kompletnie zapchane pola namiotowe z kimś rannym byłoby niemożliwe. Samemu w pojedynkę miałem ogromne problemy- namioty były tak „ubite”.

3. Prysznice, umywalki
Brak było przenośnych kabin z prysznicami, które przecież trafiają na polskie festiwale i ludzie korzystają z nich nawet jeśli muszą wysupłać kilka PLN (casus festiwalu SLOT- art.). Utrzymanie higieny osobistej przez trzy dni w warunkach festiwalu pozbawionego natrysków było bardzo trudne. Dodatkowo ścieki z umywalek spływały wprost na ziemię.

4. Oferta żywieniowa
Zwracam uwagę na fakt sprzedawania napojów słodzonych aspartamem, który jest toksyczny i spotykany jedynie z najtańszych napojach kupowanych przez osoby nieświadome niebezpieczeństwa. Brak było świeżych owoców i warzyw. Nie prowadzono sprzedaży potraw wegetariańskich i wegańskich, poza stoiskiem wyznawców Hare- Kriszna, przed którym nierzadko formowały się gigantyczne kolejki,

5. Alkoholizm
Jestem przyzwyczajony do wizyt na festiwalach zachodnioeuropejskich z muzyką reggae, a fani tam używają marihuany. Stąd moje zaskoczenie ilością osób upitych alkoholem. Na tegorocznym festiwalu SummerJam koło Kolonii na 25 tys. osób jedynie jedna osoba była upita alkoholem, i na moich oczach wywieziono ją z terenu festiwalu na noszach, jak osobę chorą. Niestety, na festiwalu w Kostrzynie alkohol był tani, wiec publika piła go często w nadmiarze. Widziałem osoby noszące całe zgrzewki puszek piwa po 2,90 PLN. Z tego co widzę Woodstock jest festiwalem najtańszego alkoholu w Polsce.

5. Deprawacja
Uważam za deprawowanie młodzieży nawyk tolerowania przez organizatorów zachowania polegającego na rozrzucani śmieci wokół siebie. Wg mnie festiwal ten winien zostać przerwany przez właściwe władze z uwagi na brak higieny, i wznowiony dopiero po oczyszczeniu pól namiotowych i terenu przed sceną. Ziemia ta wszak do kogoś należy. Jest mi przykro, ze jej właściciel wyzbył się odpowiedzialności za to co na niej się dzieje. Jest mi przykro że tolerowano zabawę w stertach śmieci, ba, zabawę z brudnymi opakowaniami. Nastolatki z Zielonej Góry zrobiły skakankę z obślinionych przez innych puszek po piwie, nie brzydziły się zbierać opakowania ze śladami śliny i zarazków z ust innych osób. Jeśli by to ode mnie zależało, ze względu na brak higieny u organizatorów tego festiwalu nie pozwoliłbym młodym osobom z terenu naszego województwa na uczestniczenie w nim.

6. Dobór muzyki
No cóż, festiwal Woodstock to festiwal fanów ciężkiego rocka, pogo, punku, metalu, są w nim tylko już śladowe ilości innej muzyki. Bywając na festiwalach, dziwię się że festiwal mający tylko dwie sceny ściąga wciąż takie rzesze fanów, bowiem inne festiwale tej wielkości mają w Europie po kilkanaście scen.

Woodstock nie oferuje dla mnie muzycznie nic ciekawego, mimo że nie sądzę bym miał jakieś wyszukane gusty muzyczne- słucham raggajungle, które na Wyspach Brytyjskich jest mainstreamową muzyką klubową, a w Polsce ma swoje oddzielne sceny raggajungle na dwóch festiwalach reggae: w Płocki i Ostródzie.

Tutaj zaś muzyki klubowej w ogóle nic nie było, ani też żadnych gatunków muzyki mogącej pasować np. fanom ragga etc. Sądzę że to dlatego festiwal ów ściąga tak charakterystyczną publikę, moim zdaniem bardzo konserwatywną muzycznie, która wg mnie zatrzymała się w poszukiwaniach muzycznych na etapie szkoły średniej.

Oczywiście chciałbym w naszym województwie festiwal który promowałby bardziej współczesne gatunki muzyczne, ale to sprawa gustów organizatora. Jest mi przykro że p. Jerzy Owsiak jest całkowicie zamknięty na wiele innych gatunków muzyki, także elektronicznej. To ściąga także innych fanów, myślę że bardziej zamożnych, bardziej ustatkowanych, bardziej dbałych o higienę. Tutaj zaś przyjechała młodzież z mniejszych miejscowości, małych miasteczek, i nawet nie miała możliwości poznania współczesnej polskiej sceny muzycznej poza tym co znała do tej pory. Nie jest ów festiwal z całą pewnością miejscem wymiany kultur czy zmasowanego propagowania czegoś muzycznie nowego.

Podsumowanie
Nie uważam że festiwal w obecnym kształcie jego stosunku do zanieczyszczenia środowiska naturalnego i higieny osobistej jest czymś godnym zaakceptowania. Oczekuję że władze województwa i miasta zwrócą stosowne uwagi na te aspekty i wraz z organizatorem popracują nad znalezieniem rozwiązania. Na festiwal w przyszłości chyba się nie wybiorę nawet w celach rozdawania ulotek. Będę też publicznie odradzał wizytę na nim młodym osobom z mojego miasta. Jest mi przykro że festiwal ów deprawuje młodzież poprzez tolerowanie zaśmiecania otoczenia.

Posted by Adam Phoo on 22:41. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

6 komentarze for Przystanek Woodstock deprawuje młodzież poprzez tolerowanie zaśmiecania otoczenia

 1. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Śmieci, brud, pijaństwo, wszechobecny odór uryny. Nieciekawie.

 2. M.

  co do zaśmiecania tego terenu, to owszem, zgadzam się, ale jeśli chodzi o muzykę, to właśnie na tym polega Woodstock, że jest tam muzyka rockowa :). na Festiwalu w Ostródzie jest muzyka reggae, ragga etc. a na Wood rock. i wcale nie ubolewam na tym, że nie ma tam muzyki elektronicznej. wręcz przeciwnie. Taki urok jest Woodstocku, że jest tam tylko muzyka rockowa. i pomimo tego że za mało było toalet, brak pryszniców, zdecydowanie za dużo śmieci, to jednak i tak atmosfera na Woodstocku jest tak wspaniała, że wybieram się tam bardzo chętnie.

 3. Anonymous

  i niby ty jesteś rastafarianinem?
  może jeszcze ponarzekasz na Woodstockowe kąpiele błotne?
  i na to że deszcz padał?
  Przystanek Woodstock jest JEDYNYM w Polsce festiwalem oferującym tak olbrzymią różnorodność brzmień.
  Na samej tylko małej scenie było słychać folk z różnych stron świata, rock, jazz, reggae i wiele innych. I proszę mi wierzyć, bo sam (jako muzyk) w niej dwukrotnie uczestniczyłem.
  A że Owsiak nie ściąga na festiwal plastikowej elektroniki dla plastikowej publiczności - chwała mu za to, bo to by była śmierć dla Woodstocku.
  Co do higieny czy wyżywienia to się zgadzam ale to już indywidualna sprawa każdego. Żeby było inaczej nie należy krytykować i proponować innej publiczności tylko edukować. EDUKOWAĆ!
  A Twoja propozycja ściągania innej publiczności i w ten sposób eliminacji tej, która przyjeżdża, to zwykły faszyzm.

 4. Anonymous

  ...no proszę..
  Jeśli uważasz, że coś jest nie tak z tym festiwalem, może po prostu tam nie wchodź, i idź posłuchać czegoś różnorodnego do pobliskiej DYSKOTEKI, gdzie zamiast upitych, spotkasz przyjaznych PIGULARZY, a zamiast stąpać po resztkach jedzenia, poślizgasz się na stosie PREZERWATYW...

  piszesz chyba, żeby pisać

 5. Anonymous

  No tak, bo na woodstocku nie używa się prezerwatyw, tam wolą bez.

 6. Anonymous

  ale z ciebie zjebane dziecko, jesteś głupim niedorozwiniętym zjebem genetycznym wciągającym do nosa. Lecz się, skasuj bloga, bo oczy bolą od takiego kurwienia gówna.

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć