Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

O budowę ścianki szczelnej wokół kopalnii odkrywkowych

Jakiś czas temu chciałem przekonać tutejszych dziennikarzy do ekolgicznych rozwiązań przy budowie kopalni odkrywkowych i zostawiłem im ulotki na temat budowy ścianki szczelnej wokól kopalnii odkrywkowych. I co? I nic.

Nie ma potrzeby bowiem robić wielkiego leja depresyjnego, dokonuje się więc 90-metrowego "nacięcia", kopie się szczelinę, którą wypełnia się gliną. Poziom wód gruntowych nie opada więc. Jest to kosztowne, ale na Zachodzie staje się standardem przy budowie kopalnii. Ulotki przesłałem do władz gminy Brody oraz gm. Gubin. Nie wiem, co się stalo z tą moją inicjatywą. Specjalnie pojechałem na wyjazd szkoleniowy o niemieckich kopalniach węgla i byłem na spotkaniu z szefami Vattenfala, którzy opowiadali jak chronią środowisko wokół kopalń.Projekt realizuje spółka powołana przez polskie kopalnie węgla brunatnego z okolic Konina. Spółka jest zawiązana i zarejestrowana w Ziel. Górze. Samorząd gm. Gubin wyraża zgodę, gminy Brody nie, choć się waha. Ograniczyłem się do wysłania alarmistycznej oceny wpływu na poziom wód gruntowych do obu samorządów, przekazałem także ulotki otrzymane na wyjeździe szkoleniowym w ramach Zielonego Uniwersytetu od kopalni odkrywkowych po stronie niemieckiej. Ulotki dotyczyły wspomnianej nowej technologii budowy ścianki szczelnej wokól planowanych wyrobisk, co ma uniemożliwić spadek poziomu wód gruntowych, czyli najgorszy efekt owych kopalni na region.

Należałoby dokonać oceny środowiska naturalnego na tym terenie. Nigdy tam nie byłem. Jeśli to puste pola, to strata niewielka, jeśli cenna przyroda, to mamy problem.
Dodatek: Co Karolina Jankowska z Zielonych dowiedziala się o planowanej kopalni:
"Na obecnym etapie prowadzone będą prace geologiczne polegające na
rozpoznaniu (za pomocą wierceń) i udokumentowaniu złoża węgla brunatnego "Gubin" i"Gubin-Zasieki-Brody". Koncesji nr 39/2008/p na prowadzenie tych prac udzielił Minister Środowiska Kopalni Węgla Brunatnego "KONIN" S.A. w Kleczewie, decyzją z dnia 22 sierpnia 2008 r. Z udzielonej (..) koncesji wynika, że naobecnym etapie (prowadzenie prac wiertniczych) z uwagi na brak podstaw prawnych nie wykonano raportu oddziaływania projektowanych prac na środowisko. Raport taki z pewnością będzie sporządzony przez Inwestora na etapie ubiegania się o koncesję na wydobycie kopaliny z w/w złóż węgla brunatnego."
Obecnie inwestor (Kopalnia "KONIN" i Grupa Energetyczna ENEA z Poznania)
prowadzi konsultacje z lokalną społecznością.

Posted by Adam Phoo on 04:15. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

1 komentarze for O budowę ścianki szczelnej wokół kopalnii odkrywkowych

 1. Anonymous

  "Obecnie inwestor (Kopalnia "KONIN" i Grupa Energetyczna ENEA z Poznania)
  prowadzi konsultacje z lokalną społecznością."
  Witam, jestem członkiem owej lokanej społeczności.
  Zapraszam do zabrania głosu na forum http://www.brody.cba.pl
  anka

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć