Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Pamięci "Grzybka". 45. rocznia zburzenia najbardziej znanego transformatora w mieście.


Na głównym ongiś placu miasta, przed Hotelem Cesarskim (dziś „Śródmiejskim) stał sobie domek zwany „grzybkiem”. Był to najbardziej znany transformator w mieście, a możliwe że i w ówczesnej Polsce- pocztówki z owym grzybkiem docierały wszak do odległych rejonów kraju. Gazeta Zachodnia pisała: „Po wojnie zamieniał się w słup propagandowy. Na jednym z nielicznych zachowanych zdjęć widać Grzybek w czasie planu sześcioletniego (1950 -55). W momencie fotografowania na tej instalacji wisiały kiście winogron z przepalonych żarówek pomalowanych olejno na zielono. Na placyku okalającym Grzybek bywały ustawiane tablice z portretami chuliganów albo zdjęcia z wypadków drogowych.”.

Grzybek zdemontowano w 1964 roku tłumacząc się chęcią usprawnienia ruchu w centrum miasta. Po 1989 wielokrotnie dyskutowano o odbudowie charakterystycznego punktu- czy to jako toalety, czy to jako kiosku. Wielka jest impotencja owych chcących- nic więc z tego nie wyszło.

Eksponowana pocztówka pochodzi z roku 1964, a fotografia samego grzybka pochodzi z wystawy muzeum w Zielonej Górze: Rok 1945 i następne - Zielona Góra w fotografii jej mieszkańców.


Posted by Adam Phoo on 01:06. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Pamięci "Grzybka". 45. rocznia zburzenia najbardziej znanego transformatora w mieście.

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć