Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Dewastacja gotyckiego zamku- jeden z wielu skandali tego województwa?

Borów Polski, wieś w gminie Nowe Miasteczko koło Nowej Soli to przykład tego jak w woj. lubuskim dba się o średniowieczne zabytki. Wystarczy przecież porównać widok zamku w Borowie Polskim sprzed 70 lat i obecnie. Kiedyś zamek był nakryty dachem, dziś są to gołe ruiny wietrzejące i rozpadające się z każdą zimą. Co wydarzyło się za polskiego panowania na tych ziemiach z tymże zamkiem? Zamkiem który przetrwał stulecia, by paść w kapitalizmie i końcówce komunizmu? Wiemy że szabrowany był przez Rosjan, ale czemu komunistyczne a później solidarnościowe władze o nim zupełnie zapomniały? O zabytki, i to jeszczeo zamki średniowieczne, dba się , nie dopuszczając by stały bez dachu jako rozpadające się ruiny.


Fotografie: Heimatkalendar oraz wikimedia

70 LAT TEMU

DZIŚ
Jak podaje portal zamki.net.pl za jedną z leciwych mieszkanek wioski, ów budynek był użytkowany do II wojny światowej, a następnie splądrowała go doszczętnie Armia Czerwona wywożąc ciężarówkami nawet kafelki z podłóg. Kiedy znikł dach, nie wiadomo, podobno do 1968 roku. Polacy zamku przed wietrzeniem murów nie zabezpieczyli, dziś owa ruina tylko się rozpada.
Z wikipedii:
Gotycki zamek powstał w końcu XIV w. na planie prostokąta o wymiarach 22,5 na 23,5 m.Rozbudowy zamku o skrzydło renesansowe od strony wschodniej dokonał w latach 1548-1550 Jerzy von Rechenberg. Po przejęciu majątku w 1649 roku przez jezuitów niezamieszkany zamek zaczął popadać w ruinę. Na początku XIX w. zniszczona była gotycka część budynku oraz renesansowa baszta. Kolejnego zniszczenia dokonała adaptacja zamku na spichlerz w XIX wieku. Funkcje spichlerza pełnił do 1968 roku kiedy to zawalił się dach i stropy. Od tego momentu do dziś dnia zamek nie posiadający właściciela ulega
dalszej dewastacji.

Posted by Adam Phoo on 05:57. Filed under , . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

1 komentarze for Dewastacja gotyckiego zamku- jeden z wielu skandali tego województwa?

  1. Anonymous

    Bo nie starczy na lotnisko w Babimoście!

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć