Zaabonuj przez email

Wpisz majl:

Dostarcza: FeedBurner

Tłumacz/ Translate

dailyvideo

Winobranie? Nie, dziękuję.

Nie jestem zadowolony z Winobrania. Podobno radni przeznaczyli w tym roku na tą imprezę 500 tys. PLN. Sorry- ale za taką kasę można mieć festiwal na światowym poziomie. A tak- no cóż, obserwuję nie odpowiadające mi gusty muzyczne obecnej władzy, która jak widzę jest za pan brat z polska popkulturą.

Są w Polsce fajne festiwale muzyczne na które przyjeżdża po kilkanaście- kilkadziesiąt tysięcy ludzi z całego kraju. Sam jeżdżę na Reggaeland do Płocka, Ostróda Reggae Festiwal, Summerjam w Kolonii. Nie wspomnę o europejskich mega imprezach w rodzaju ściągającego milionową publikę londyńskiego Notting Hill Carnival organizowanego przez tamtejszą społeczność karaibską.

Wszystkie te imprezy mają jeden mianownik- są stworzone przez ludzi, nie przez polityków. Są bardziej autentyczne. I chyba bez porównania bardziej wielokulturowe.

Winobranie jest imprezą sztuczną. Jest imprezą jednej, przewidywalnej i już znanej kultury muzycznej. To wielki festyn, wielki jarmark. Tylko czemu taki drogi? Te pieniądze winny się zwrócić, taka impreza za tyle pieniędzy powinna przyciągnąć do miasta kilkadziesiąt tysięcy fanów, mieszkających na gigantycznym polu namiotowym.

Tymczasem- na co idą te pieniądze? Jakieś reggae, ale takiego reggae słuchają rodzice mojego kolegi Marcela, a on sam już tworzy współcześniejsze, taneczne ragga. Polski hip-hop i polski rap. No tak. Jest. Istnieje. Bardzo fajnie że chociaż w tym gatunku zrobiono cały festiwal w mieście gdzie nie dzieje się nic takiego. Może choć on przyciągnie przyjezdnych- jest to krok w dobrą stronę.

Ale jak popatrzymy w portale społecznościowe, czego słuchają młodzi ludzie i co jest dziś grane w klubach, to będzie to raczej dancehall, ewentualnie dubstep, grime i d’n’b. Pamiętam w zeszłym roku bodajże scena dla młodych była pod palmiarnią. Plątały się tam tylko pojedyncze osoby. Totalna porażka imprezowa.

Jutro biorę udział w pochodzie karnawałowym. Na Ząbkowskiej w Warszawie. Tydzień temu brałem udział w tonącym w rytmach muzyki soca karnawale Notting Hill w Londynie, i świetnie się bawiłem do dancehallu, do soca, do dubu, grime’u i dubstepu. Zielona Góra? W tym roku chyba sobie podaruję.

Posted by Adam Phoo on 10:18. Filed under . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0

0 komentarze for Winobranie? Nie, dziękuję.

Leave comment

Ostatnie doniesienia

Ostatnie komentarze

Galeria zdjęć